
Roadsofa(TM) Extended Reach Seat - with Backrest - Red Stitch - FLH/FLT '23-'25
Highlights
- SaddleGel(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Can be purchased with or without heater
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2023-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Gripper |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Features | Extended Reach / Includes Backrest |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Red Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |