
Windshield Bag - FLH
Highlights
- Distinctively styled windshield features large opening flaps for easy access to contents
- Leather-grained UV- and weather-resistant SaddleHyde bag has over 400 cu. in. of total cargo capacity in three independent pockets
- Superbly constructed bag fits snugly with the contours of the inner dash of the classic Harley-Davidson (R) bat-wing fairing
- Rigid construction holds bag shape even when empty, quarter turn flap releases accept mini-padlocks so you secure your belongings in the bag
- Left pocket easily snaps off to permit the mounting of a Harley-Davidson accessory or similar brand GPS mount
- Easy installation can be completed in minutes with basic hand-tools and no modification to your motorcycle
- Measures 22 in. x 6 1/4 in. x 3 in.
+ Fitment
- 1996-2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 1996-2005, 2007-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1996-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1996-1997, 2007-2013 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1998-1999 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic FLHTCU (Street)
- 2003-2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard (Street)
- 2006-2013 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2010-2013 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010-2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Depth | 3" |
| Features | Three Compartments / Weather Resistant / UV Resistant |
| Height | 6-1/4" |
| Material | Leather |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Windshield Bag |
| Riding Style | Street |
| Style | Deluxe |
| Units | Each |
| Width | 22" |