
Tour Step-Up Seat - Rider Backrest - Front Lattice Stitch - FLSB/FXLR '18-'24
Highlights
- The classic Step Up rider position you’ve come to know and love, accompanied by a passenger section designed with comfort in mind
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions
- High lumbar keeps rider locked into the seat
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | GelCore™ / Ultra-Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 9-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |