
Step-Up Seat - Front Tuck-n-Roll/Rear Lattice Stitch - Brown
Highlights
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore(TM) interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde(TM) cover
- Made in the USA
+ Fitment
- 2006-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider (Street)
- 2006-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson Low Rider FXDL (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2014-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007 Harley-Davidson FXDSE Screamin Eagle Dyna (Street)
- 2008-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob (Street)
- 2008 Harley-Davidson FXDSE2 Screamin Eagle Dyna (Street)
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob (Street)
- 2010 Harley-Davidson FXDFSE2 CVO Dyna Fat Bob (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Base Color | Brown |
|---|---|
| Color/Finish | Brown |
| Decoration | Rear Lattice Stitch / Front Tuck-n-Roll |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Features | Standard |
| Fill Material | Ultra-Foam / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |