
Seat - Explorer(TM) - With Backrest - Stitched - Black - FLD/FXD '06-'17
Highlights
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- GelCore(TM) in both driver and passenger portions reduces engine vibration by 50% and dampens road shock by up to 90%
- Made in the USA
- Not waterproof; rain cover recommended.
+ Fitment
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2015-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2008-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Backrest Pad Height | 8" |
|---|---|
| Backrest Pad Width | 11" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Explorer™ |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 10" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |