
Roadsofa(TM) Seat - Heated - w/ Backrest - Black Stitching - FLH/FLT '08-'24
Highlights
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- SaddleGel(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Comes with heater
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2008-2021 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2008-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King (Street)
- 2008-2009, 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2008-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2008-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2008-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC (Street)
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010, 2015-2022 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide (Street)
- 2011-2013, 2016-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011, 2015-2016 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide (Street)
- 2012, 2018-2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom (Street)
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE (Street)
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL (Street)
- 2014-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2014-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015, 2017-2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Features | Includes Backrest / Heated |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 31" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 12-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Type | Standard Reach |
| Units | Each |