
Roadsofa(TM) Seat - Carbon Fiber - without Backrest - '97-'07 FL
Highlights
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Constructed from contrasting carbon-fiber weave and SaddleHyde(TM)
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 1997-2007 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP (Street)
- 1997-2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 1997-2005, 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1997, 2007 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic FLHTCU (Street)
- 1998-2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 2000-2002 Harley-Davidson Electra Glide Standard EFI FLHTI (Street)
- 2000 Harley-Davidson FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide (Street)
- 2001 Harley-Davidson FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 (Street)
- 2003-2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard (Street)
- 2004 Harley-Davidson FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide (Street)
- 2005 Harley-Davidson FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 (Street)
- 2006 Harley-Davidson Electra Glide Classic FLHTC (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Carbon Fiber |
| Driver Seat Length | 17" |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Features | Standard / without Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 33" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 15" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |