
Roadsofa(TM) Extended Reach Seat - Dragon Scale Stitch - Blue Stitch-w/o Backrest - FLTR/FLHX '23-'24
Highlights
- Seats feature Roadsofa(TM) comfort and quality with a scallop stitch/dragon stitch style
- SaddleGel(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure from maximum long-range comfort
- Featuring GELcore Technology which is scientifically proven to reduce engine vibration by up to 50% and road impacts by up to 92% instantly providing the ride you deserve
- Features 5-1/2" lumbar support
- Made in the USA
+ Fitment
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Dragon Stitch |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Features | without Backrest / Extended Reach |
| Fill Material | GelCore™ / Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Blue Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |