
Highlights
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design maximizes long-range comfort by separating the seating surface from the lumbar to reduce tailbone and back pressure
- GelCore(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2015-2025 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 31" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |