
Renegade(TM) Knuckle Solo Seat - Black - FLH/FLT '23-'24
Highlights
- Audacious custom Saddlemen seat with brash refinement that instantly transforms your bike
- Deep, aggressive ribs are carefully stitched into the SaddleHyde weather-resistant cover
- Hand-crafted progressive-density foam and GelCore foundation serve up comfort not normally present in low-profile seats
- Strong plastic-injected pans with plated hardware ensure a perfect fit for a trouble-free install
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Renegade™ / Knuckle |
| Overall Seat Length | 23" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | Solo |
| Units | Each |