
Knuckle Profiler(TM) Seat - Black - FL/FX '18-'24
Highlights
- Proprietary GelCore(TM) technology dampens, diverts and deflects energy from road shock and engine vibration for a smooth, comfortable ride
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel(TM) eases tailbone pressure and improves circulation
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Knuckle |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehydeâ„¢ |
| Model | Profiler |
| Overall Seat Length | 16-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 11" |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |