
Explorer Special Seat - Studded - w/o Backrest - FXD '06-'17
Highlights
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel(TM) in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
+ Fitment
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2015-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2008-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Backrest Pad Height | 8" |
|---|---|
| Backrest Pad Width | 11" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Studded |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Saddlegel |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehydeâ„¢ |
| Model | Explorer Special |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 8-3/4" |
| Rear Seat Width | 14" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |