
Explorer Seat - Lattice Stitched - Dyna '96-'03
Highlights
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
+ Fitment
- 1996-2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1996-2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 1999-2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam / Gel |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehydeâ„¢ |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 10" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |