
Explorer Seat - Lattice Stitched - Backrest - FL '18-'24
Highlights
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
+ Fitment
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 31" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 10-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |