
Dominator Solo Seat - Extended Reach - w/o Backrest - Black w/ Gray Stitching - FLHR/FLHX '97-'07
Highlights
- Saddlemen's Gel Channel (GC) technology features a center channel that relieves seating pressure on the perineal area, increasing blood flow, thus keeping the rider comfortable in the saddle for a longer time
- Hybrid seat design combines GelCore(TM) interior, progressive-density foam and a Gel Channel(TM)-design cover to provide Harley-Davidson(R) riders with unparalleled comfort, control and a modern style
- Using a very large gel pad for additional foam support and vibration damping, the GC-style seat offers the comfort levels normally found in larger touring seats
- Marine-grade fiberglass pans and chrome brackets make sure the seat is durable for decades of riding
- In addition to pressure relief, the GC-style center of the seat provides an airflow passage
- Cover is constructed with durable SaddleHyde(TM) that resists water and cold-cracking
- Smooth vinyl cover holds up to hard use and still retains its good looks
- Matching Tour-Pak(R) backrest pad available - sold separately
- Easy to install with included hardware
- Made in the USA
+ Fitment
- 1997-2007 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 1997, 2000-2006 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 1997 Harley-Davidson Road King Classic EFI FLHRC (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic (Street)
- 1998-1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2006-2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Stitched / Smooth |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | Regular |
| Fill Material | Foam / Gel Channel™ / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Faux Carbon Fiber / Saddlehyde™ / Vinyl |
| Model | Dominator |
| Overall Seat Length | 15" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Gray Stitching |
| Type | Solo |
| Units | Each |