
Carbon Fiber Rear Fender - Gloss - Touring '09-'25
Highlights
- Direct replacement fenders
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber construction
- Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength
- Pre-drilled for mounting
- Pre-drilled to accept fender seat nut insert
- Installs using OEM hardware
- Made in the USA
- No mounting holes for license plate or taillights. Must use aftermarket lights.
- Rear fascia can be used, but installer must drill holes.
+ Fitment
- 2009-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2009-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2009-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC (Street)
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2010, 2015-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE (Street)
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL (Street)
- 2014 Harley-Davidson FLHRSE6 CVO Road King (Street)
- 2014-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra (Street)
- 2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX (Street)
Specs
| Color/Finish | Black / Gloss / Carbon Fiber |
|---|---|
| Fender Width | 11" |
| Finish | Gloss |
| For Wheel Size | 31" |
| Height | 9-1/2" |
| Material | Carbon Fiber |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |