
Carbon Fiber Front Fender - Matte - Touring '14-'24
Highlights
- Direct replacement fenders
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber construction
- Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength
- Installs using OEM hardware
- Made in the USA
- Fenders are pre-drilled for mounting only. Not pre-drilled for any fender-mounted lighting or trim.
+ Fitment
- 2014-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL (Street)
- 2014-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2014-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2014-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2014-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2014-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2014-2024 Harley-Davidson Road King Police FLHP (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015-2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2016-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2020-2023 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival (Street)
Specs
| Color/Finish | Black / Matte / Carbon Fiber |
|---|---|
| Fender Width | 6" |
| Finish | Matte |
| For Wheel Size | 23" |
| Height | 5" |
| Material | Carbon Fiber |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |