
Kickflip Seat - Diamond - Black - FXD '96-'03
Highlights
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Featuring LePera's molded Marathon Foam for maximum stability and comfort
- Handcrafted with LePera's iconic attention to detail
- Top-grade black vinyl cover
- Made in the U.S.A.
+ Fitment
- 1999-2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1999-2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 1999-2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Diamond |
| Driver Seat Length | 14" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Material | Vinyl / BikerTec |
| Model | Kickflip |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |