
Reaper(R) Camshaft - Chain Drive - 618 Series - M8
Highlights
- Race series
- RPM range 3100-6650
Notes
- Aggressive camshaft requiring high lift and higher load valve springs, performance pushrods and lifters.
- Requires large bore size, ported cylinder heads, ported intake manifold, high flow valves and large throttle body.
- High flow air cleaner and triple stepped exhaust pipe highly recommended.
- Feuling recommends matching this cam with Race Series oiling system.
- Clearances must be checked when installing.
- Feuling does not recommend tuning beyond stock emissions standards.
- Not for M8 VVT models.
- Overlap: 39
- Lobe Separation: 107
+ Fitment
- 2017-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson Road King Police FLHP (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
- 2018-2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2021, 2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114 (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 (Street)
- 2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival (Street)
- 2021-2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
- 2022 Harley-Davidson FXRST Low Rider El Diablo 117 (Street)
- 2022 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3 (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival (Street)
- 2024 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
Specs
| Application | Intake / Exhaust |
|---|---|
| Exhaust Close | 19° |
| Exhaust Duration | 264° |
| Exhaust Lift | 0.618" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.170" |
| Exhaust Lobe Centerline | 113° |
| Exhaust Open | 65° |
| Grind | 618 Series |
| Intake Close | 42° |
| Intake Duration | 242° |
| Intake Lift | 0.608" |
| Intake Lift at TDC | 0.195" |
| Intake Lobe Centerline | 101° |
| Intake Open | 20° |
| Model | Reaper |
| Product Name | Camshaft |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain Drive |
| Units | Each |