
Camchest Kit - Race Series(R) - Reaper 574 - Conversion Chain Drive - One Piece Pushrods - Twin Cam
Highlights
- Updates old mechanical style cams and tensioners to new hydraulic tensioner system
- Eliminate wet sumping, blowby and oily air cleaners
- All parts work and function together in total harmony
- 25°-35° cooler engine temperatures
- 15°-30° cooler oil temperatures
- 15 lb - 30 lb of oil pressure
- Kit includes Feuling® Race Series™ high volume oil pump, high flow camplate, REAPER® Series conversion camshafts, Race Series™ hydraulic roller lifters, Quick install adjustable pushrods, sprockets, hydraulic tensioners pads and housings, chains, spacers, Timken® bearings, gaskets, O-rings, hardware, ARP® fasteners, washers, moly lube and Loctite®
- Made in the USA
Notes
- Does not fit '06 Dyna.
- '99-'06 Twin Cam engines utilize the '99-'06 inner cam journals allowing the use of the '07-'16 camplates, oil pump, hydraulic chain tensioners and chain drive system (includes sprockets, hydraulic tensioners, chains and spacers needed for installation.
- Includes:
- • Race Series High Volume Oil Pump
- • High Flow Camplate
- • Reaper Series 574 Conversion Camshaft
- • Race Series Hydraulic Roller Lifters
- • One Piece Pushrods
- • Hydraulic Tensioner Pads and Housings
- • Sprockets
- • Roller Chains
- • Cam Sprocket Alignment Spacers
- • Timken Bearings
- • Gaskets
- • O-Rings
- • Exhaust Gaskets
- • ARP Fastener
- • Washers
- • Moly Paste
- • Loctite
- • Hardware
+ Fitment
- 1999-2006 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic FLHTCU (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2000-2002 Harley-Davidson Electra Glide Standard EFI FLHTI (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy (Street)
- 2000-2003 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer (Street)
- 2000 Harley-Davidson FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FLSTSI Heritage Springer (Street)
- 2001 Harley-Davidson FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail (Street)
- 2002 Harley-Davidson FLHRSEI Screamin Eagle Road King (Street)
- 2003 Harley-Davidson FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 (Street)
- 2003-2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard (Street)
- 2003-2004 Harley-Davidson FXSTDSE Screamin Eagle Softail Deuce (Street)
- 2004-2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom (Street)
- 2004-2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom (Street)
- 2004 Harley-Davidson FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide (Street)
- 2005 Harley-Davidson 15th Anniversary Fat Boy FLSTF (Street)
- 2005 Harley-Davidson FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTFSE Screamin Eagle Fat Boy (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic (Street)
- 2006 Harley-Davidson Electra Glide Classic FLHTC (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail (Street)
Specs
| Application | Intake / Exhaust |
|---|---|
| Exhaust Close | 14° |
| Exhaust Duration | 255° |
| Exhaust Lift | 0.574" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.143" |
| Exhaust Lobe Centerline | 113.5° |
| Exhaust Open | 61° |
| Features | One Piece Pushrods / Full-Travel Hydraulic Lifters |
| Grind | 574 Series |
| Intake Close | 45° |
| Intake Duration | 240° |
| Intake Lift | 0.574" |
| Intake Lift at TDC | 0.163" |
| Intake Lobe Centerline | 105° |
| Intake Open | 15° |
| Model | Race Series® |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain Conversion |
| Units | Kit |