
Camchest Kit - HP+(R) Series - Reaper 465 - Oil Cooled - M8
+ Fitment
- 2017-2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
- 2018-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2021, 2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114 (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 (Street)
- 2021-2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
- 2022-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022, 2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
Specs
| Application | Exhaust / Intake |
|---|---|
| Exhaust Close | 6° |
| Exhaust Duration | 236° |
| Exhaust Lift | 0.465" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.100" |
| Exhaust Lobe Centerline | 112° |
| Exhaust Open | 50° |
| Features | Oil Cooled |
| Grind | 465 Series |
| Intake Close | 23° |
| Intake Duration | 207° |
| Intake Lift | 0.445" |
| Intake Lift at TDC | 0.100" |
| Intake Lobe Centerline | 99.5° |
| Intake Open | 4° |
| Model | HP+® |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Units | Kit |
Notes: FIT OIL COOLED MOTOR ONLY25PJL