
Camchest Kit - HP+(R) - 525 Series - Gear Drive - Twin Cam
Highlights
- All necessary components from top-to-bottom of the camchest
- Provide maximum reliability, longevity, peak performance, and the coolest engine and oil temperatures obtainable
- Quieter and smoother engine operation
- Increase oil pressure, scavenge volume and engine oil flow
- 25°-35° cooler engine temperatures
- 15°-30° cooler oil temperatures
- 15-30 more PSI of oil pressure
- Eliminate wet sumping, blow by and oily air cleaners
- Kit includes Feuling® high volume oil pump, High Flow camplate, Reaper® series camshafts, hydraulic roller lifters, quick install adjustable pushrods or one-piece pushrods, Timken® bearings, gaskets, o-rings, exhaust gaskets, ARP® fasteners, washers moly paste, Loctite®, and hardware
Notes
- For all '07-'17 Twin Cam and '06 Dyna.
- Gear drive camchest kits require a S&S 4-gear cam drive set.
- 1750-5500 rpm power range.
+ Fitment
- 2001 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy (Street)
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2007-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom (Street)
- 2007-2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2007-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic (Street)
- 2007-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2014-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard (Street)
- 2007-2009 Harley-Davidson FXSTB Night Train (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom (Street)
- 2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce (Street)
- 2008-2011 Harley-Davidson FLSTSB Cross Bones (Street)
- 2008-2009 Harley-Davidson FXCW Rocker (Street)
- 2008-2011 Harley-Davidson FXCWC Rocker C (Street)
- 2008-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob (Street)
- 2009-2016 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010-2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike (Street)
- 2010-2016 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo (Street)
- 2011-2013, 2016 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FXS Blackline (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2012-2017 Harley-Davidson FLS Softail Slim (Street)
- 2013-2017 Harley-Davidson FXSB Breakout (Street)
- 2014-2016 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2015 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FLSS Softail Slim S (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FLSTFBS Fat Boy S (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Application | Exhaust / Intake |
|---|---|
| Exhaust Close | 5° |
| Exhaust Duration | 236° |
| Exhaust Lift | 0.535" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.112" |
| Exhaust Lobe Centerline | 113° |
| Exhaust Open | 51° |
| Features | Quick Install Adjustable Pushrods |
| Grind | 525 Series |
| Intake Close | 42° |
| Intake Duration | 226° |
| Intake Lift | 0.525" |
| Intake Lift at TDC | 0.099" |
| Intake Lobe Centerline | 109° |
| Intake Open | 4° |
| Model | HP+® |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Gear Drive |
| Units | Kit |