
Camchest Kit - 487 - Chain Drive - Water Cooled - Race Series(R) Lifters - M8
Highlights
- 487 Reaper® Chain Drive Camshaft, Cam Installation Kit, Race Series® Lifters, One Piece Pushrod, Race Series® Oil Pump, High Flow Camplate, and ARP Rocker Studs and Nuts, Camplate/Oil Pump Fasteners are included in this kit
- Bolt-in
- Chain Drive
- Camshaft for 114" and 117" engine
- Responds very well to increased bore and or compression
- Maintains bottom end power and pulls hard above 2,950 rpm when compared to stock
- RPM range 2,250 - 6,100
- Includes cam bearing, cam/crank hardware and gasket/O-ring kit
- Hydraulic roller lifters, standard OD (0.8420-0.8423)
- Hydraulic lifters have a full .200 of total travel designed with a slower bleed down rate to handle heavy valve spring pressures
- Heavy duty 7/16 diameter tube with 0.165 wall thickness, precision concentricity, heat treated with a black oxide finish
- Increase oil pressure, scavenge volume and engine oil flow
- 30% more pressure gear volume over stock
- 53% more scavenge gear volume over stock
- 42% more scavenge volume with port sizing, matched passages and holes to the engine case
- 46% more oil volume to the crankshaft and connecting rod bearing
- 15°- 25° cooler engine temperatures
- 15°- 30° cooler oil temperatures
- 10-30 more PSI of oil pressure
- Reduces wet sumping, blow by and oily air cleaners
- Magnets in oil pump to help protect gears and pressure relief valve
- Rear wheel power gains of 2 horsepower and 2 ft. lb. of torque are achieved.
- Billet 7075 aluminum
- Bolts into stock location
- Made in the USA
Notes
- Cam specs measured in the engine on the lifter @ 0.050 using a 1.61 rocker arm ratio.
- FEULING test results show a 50% reduction of engine sump oil level.
- Feuling does not recommend tuning beyond stock emissions standards.
- Not for VVT water cooled engines.
- Kit Includes:
- • 487 Reaper Chain Drive Camshaft
- • Cam Installation Kit
- • Race Series® Lifters
- • One Piece HP+® Pushrods
- • Race Series® Oil Pump
- • High Flow Camplate
- • ARP Rocker Studs and Nuts
- • Camplate/Oil Pump Fasteners
+ Fitment
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2018-2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLTRXRRSE CVO Road Glide RR (Street)
- 2025 Harley-Davidson Road Glide Custom FLTRX (Street)
Specs
| Application | Water Cooled |
|---|---|
| Exhaust Close | 17.5° |
| Exhaust Duration | 241.5° |
| Exhaust Lift | 0.487" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.146" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103.25° |
| Exhaust Open | 44° |
| Grind | 487 Series |
| Intake Close | 37° |
| Intake Duration | 237° |
| Intake Lift | 0.478" |
| Intake Lift at TDC | 0.180" |
| Intake Lobe Centerline | 98.5° |
| Intake Open | 20.5° |
| Model | Reaper |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain Drive |
| Units | Kit |