
Cam - 592 Series - Chain Drive - M8
Highlights
- Get serious with bore size, ported cylinder heads and throttle body
- Rpm range 2,750-6350+
- Overlap: 36
- Made in the USA
- High flow air cleaner and triple stepped exhaust pipe highly recommended
Notes
- Feuling® recommends matching this cam with Feuling® Race Series oiling system.
- High lift/high load valve springs and heavy duty pushrods are required.
- Clearance must be checked when installing this cam.
- Screamin' Eagle camplates #25400419 have been found to have clearance issues on high lift camshafts.
- Not for '23-'24 models with 121" VVT motors.
+ Fitment
- 2017-2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2017-2024 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2017-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2025 Harley-Davidson Road King Police FLHP (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
- 2018-2022 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114 (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 (Street)
- 2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival (Street)
- 2021-2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
- 2022-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2025 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
- 2022 Harley-Davidson FXRST Low Rider El Diablo 117 (Street)
- 2022, 2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3 (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
- 2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra (Street)
- 2025 Harley-Davidson Road Glide Custom FLTRX (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Breakout FXBR (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Fat Boy FLFB (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Heritage Classic FLHC (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Low Rider S FXLRS (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST (Street)
- 2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX (Street)
Specs
| Application | Exhaust / Intake |
|---|---|
| Exhaust Close | 16° |
| Exhaust Duration | 264° |
| Exhaust Lift | 0.592" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.146" |
| Exhaust Lobe Centerline | 116° |
| Exhaust Open | 68° |
| Grind | 592 Series |
| Intake Close | 34° |
| Intake Duration | 234° |
| Intake Lift | 0.578" |
| Intake Lift at TDC | 0.182" |
| Intake Lobe Centerline | 97° |
| Intake Open | 20° |
| Model | Reaper |
| Product Name | Camshaft |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Units | Each |