
Method Kickback Handlebar Riser - Softail Gauge Cut-Out - 10" - Black
Highlights
- Clean yet aggressive styling featuring machined windows and sculpted pockets
- CNC machined recess on the bottom of the riser eliminates the need for top cup washers
- Designed to work with factory and aftermarket front ends
Notes
- Method billet risers with an added 1-1/2” kickback for the perfect mix of comfort and control
- Accepts factory gauges and requires removal of factory plastic gauge nacelle.
- Top clamp includes cutout for digital gauges on specified M8 Softail models.
+ Fitment
- 2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107 (Street)
- 2018-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2021, 2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107 (Street)
- 2021-2024 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2024 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
- 2022 Harley-Davidson FXRST Low Rider El Diablo 117 (Street)
- 2022 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1" / 25.4 mm |
| Color/Finish | Matte / Black |
| Finish | Matte |
| Material | Billet Aluminum |
| Product Name | Riser |
| Pullback | 38,1 mm (1-1/2") / 38.1 mm / 1-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Rise | 10" / 25.5 cm |
| Style | Pullback |
| Type | Gauge Mount / Handlebar |
| Units | Kit |