
Turn Signals - LED - Front - Smooth - Black
Highlights
- CNC-machined aluminum housing
- Injection-molded polycarbonate lens
- Super-bright LED output with single-function design
- Made in the USA
- May require the use of a load equalizer to function properly.
- Not DOT or ECE compliant.
+ Fitment
- 1998-2002, 2007-2010 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
Specs
| Bulb Type | LED |
|---|---|
| Filament/Function | Single |
| For Make | Harley Davidson® |
| Housing Material | Aluminum |
| Housing/Stem Color | Black |
| LED/Light Color | Amber |
| Length | 3-1/2" |
| Lens Color | Smoke |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Turn Signal Assembly |
| Riding Style | Street |
| Style | Smooth |
| Units | Pair |
| Volts | 12 V |
| Width | 1-1/4" |