
1" Handlebar - High Bend - Black
Highlights
- Laser-etched Thrashin(R) logo
- Drilled and slotted for internal wiring
- Throttle-By-Wire keyholes allow late-style bike fitments (Cable throttle bikes will need to use TBW handlebar plug)
- Knurled for maximum clamp grip
- Made in USA
Notes
- Requires use of Thrashin Risers.
- Street Glide (FLHX) models require Street Glide Riser Adapter Plate (0602-1249).
+ Fitment
- 2024-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
- 2024 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
- 2025 Harley-Davidson FXBB Street Bob 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson Road Glide Custom FLTRX (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Breakout FXBR (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Low Rider S FXLRS (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST (Street)
- 2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB (Street)
- 2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 5-1/2" |
| Features | Knurled Center / Slotted / Internal Wiring / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled |
| Finish | Gloss |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Height | 5-1/2" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 20° |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | High |
| Units | Each |
| Width | 32" |