
Seat - Profiler(TM) - Black - Smooth - FXD '96-'03
Highlights
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore(TM) for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
+ Fitment
- 1996-2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1996-2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 1996-2000 Harley-Davidson FXDS-Conv Dyna Convertible (Street)
- 1999-2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Features | without Backrest / Water Resistant |
| Fill Material | GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler™ |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 10" |
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |