
Camchest Kit - HP+(R) - 525 Series - Chain Drive - Twin Cam
Highlights
- For '99-'06 Twin Cam except for '06 Dyna
- All necessary components from top-to-bottom of the camchest
- Provide maximum reliability, longevity, peak performance, and the coolest engine and oil temperatures obtainable
- Quieter and smoother engine operation
- Increase oil pressure, scavenge volume and engine oil flow
- 25°-35° cooler engine temperatures
- 15°-30° cooler oil temperatures
- 15-30 more PSI of oil pressure
- Eliminate wet sumping, blow by and oily air cleaners
- Kit includes Feuling® high volume oil pump, High Flow camplate, Reaper® series camshafts, hydraulic roller lifters, quick install adjustable pushrods or one-piece pushrods, Timken® bearings, gaskets, o-rings, exhaust gaskets, ARP® fasteners, washers moly paste, Loctite®, and hardware
Notes
- '99 model engines using key way camshaft/sprocket require new spline style rear cam sprocket sold separately.
- Kit uses the OE style spring tensioners. See chain drive conversion kit for hydraulic tensioners.
- Designed to increase torque band width and increase fuel economy.
- Great bolt-in camshaft upgrade for stock 88" and 96" engines; also performs very well in 103" strokers and will respond well to increased compression and cylinder head work.
- Produces strong low to mid-range power with linear horsepower and torque curve.
- Can be used with factory valve springs, pushrods, and lifters.
- Increases throttle response and eases starting.
- 1750 - 5500 rpm power range.
+ Fitment
- 1999 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic FLHTCU (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1999-2002 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 1999-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 1999-2000 Harley-Davidson FXDS-Conv Dyna Convertible (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport (Street)
- 1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy (Street)
- 2000-2003 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXST Softail Standard (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTB Night Train (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce (Street)
- 2000-2006 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FLSTSI Heritage Springer (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTBI Night Train (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard (Street)
- 2001-2006 Harley-Davidson FXSTSI Springer Softail (Street)
- 2003-2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard (Street)
- 2004-2006 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom (Street)
- 2004-2006 Harley-Davidson FLHRSI Road King Custom (Street)
- 2004-2005 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2004-2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Low Rider (Street)
- 2004-2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2004-2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport (Street)
- 2005 Harley-Davidson 15th Anniversary Fat Boy FLSTF (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic (Street)
- 2005-2006 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic (Street)
- 2005 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLST Heritage Softail (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLSTI Heritage Softail (Street)
Specs
| Application | Exhaust / Intake |
|---|---|
| Exhaust Close | 5° |
| Exhaust Duration | 236° |
| Exhaust Lift | 0.535" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.112" |
| Exhaust Lobe Centerline | 113° |
| Exhaust Open | 51° |
| Features | Quick Install Adjustable Pushrods |
| Grind | 525 Series |
| Intake Close | 42° |
| Intake Duration | 226° |
| Intake Lift | 0.525" |
| Intake Lift at TDC | 0.099" |
| Intake Lobe Centerline | 109° |
| Intake Open | 4° |
| Model | HP+® |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain Drive |
| Units | Kit |