
Step-Up Seat - Tri-Gripper - Black - FLH/FLT '23-'25
Highlights
- Saddlemen's Step-Up seat features tri-gripper performance material in a geometric pattern for the driver
- The seat combines a Gel-Core interior with Ultra-Foam to create a seat with a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element resistant self-skinning result that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Co-molded Gel-Core enhances seat comfort
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2023-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Gripper |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Features | Tri-Gripper Panels / Standard / Water Resistant |
| Fill Material | GelCore™ / Ultra-Foam |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |