
Slim Seat - Black - Lattice Stitch - '99-'07 FL
Highlights
- Refined split-cushion design separates seating surface from lumbar support to reduce tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports back and legs for superior comfort; streamlined nose improves reach to ground
- GelCore(TM) in both driver and passenger areas reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- Lattice stitch (LS) seat infuses old-school lattice stitch retro styling with a modern twist
- Perforated leather inserts and SaddleHyde(TM) cover
- Fitted, protective rain cover included
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 1997, 2000-2006 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 1998-1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Slim |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 11-3/4" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |