
Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FXFB/S '18-'23
Highlights
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel(TM) eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107 (Street)
- 2018-2021, 2023 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114 (Street)
- 2022 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Front Lattice Stitch / Rear Smooth |
| Driver Seat Length | 11-3/4" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 10" |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |