
Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FLH '97-'07
Highlights
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel(TM) eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
+ Fitment
- 1997-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Front Lattice Stitch / Rear Smooth |
| Driver Seat Length | 18" |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 14" |
| Rear Seat Width | 5" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |