
Profiler Seat - Front Lattice/Rear Smooth - Black - FL '08-'24
Highlights
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel(TM) eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2008-2020 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2008-2020 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King (Street)
- 2008-2009, 2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2008-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2008-2020, 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2008-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide (Street)
- 2009-2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC (Street)
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010, 2015-2020 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide (Street)
- 2011-2013, 2016-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011, 2015-2016 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide (Street)
- 2012, 2018-2020 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom (Street)
- 2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE (Street)
- 2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL (Street)
- 2014-2020 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2014-2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2020, 2023-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015, 2017-2020, 2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2020 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2020, 2023-2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2020, 2023-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Front Lattice Stitch / Rear Smooth |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Profiler |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 5" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |