
Front Fender - Carbon Fiber/Matte - Dyna/Sportster
Highlights
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber. Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength and beauty
- Direct replacement parts that install using stock hardware. No modifications are needed
- Instructions included
- Made in the USA
+ Fitment
- 1986-1987 Harley-Davidson XLH1100 (Street)
- 1986-2002 Harley-Davidson XLH883 (Street)
- 1986-1996 Harley-Davidson XLH883DLX Sportster 883 Deluxe (Street)
- 1987, 1989-2002 Harley-Davidson Sportster 883 XLH (Street)
- 1987-2002 Harley-Davidson XLH883HUG Sportster 883 Hugger (Street)
- 1988 Harley-Davidson Sportster 1100 XLH (Street)
- 1988-2002 Harley-Davidson XLH1200 (Street)
- 1995-2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport (Street)
- 1998 Harley-Davidson 883 Custom XLC (Street)
- 1999-2002 Harley-Davidson 883 Custom EFI XLC (Street)
- 1999-2005 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1999-2002 Harley-Davidson Sportster 1200 XLH (Street)
- 1999-2002 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom (Street)
- 2002 Harley-Davidson 883 Roadster EFI XLR (Street)
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster 883 Roadster (Street)
Specs
| Color/Finish | Black / Carbon Fiber / Matte |
|---|---|
| Fender Width | 4-1/2" |
| Finish | Matte |
| For Wheel Size | 21" |
| Height | 6" |
| Material | Carbon Fiber |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |