
Explorer Special Seat - Studded - w/o Backrest - FXBR/S '18-'24
Highlights
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel(TM) in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
+ Fitment
- 2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114 (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FXBR Breakout 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Studded |
| Driver Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 15" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Saddlegel |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Explorer Special |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
Notes: Fits 18-22 models only