
Explorer Seat - With Backrest - Lattice Stitched - Black - FXD
Highlights
- Pro-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Pro-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Rock it with Saddlemen's lattice stitch design.
- Designed and made in the USA.
+ Fitment
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 10" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |