
Explorer Seat - w/o Driver Backrest - FX/FL '58-'84
Highlights
- Exclusive unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weatherproof, no-maintenance good looks
- SaddleGel(TM) in both driver and passenger portions increases comfort even during long trips
- Comfortable touring design with ergonomic styling
- Made in the USA
+ Fitment
- 1958-1964 Harley-Davidson Duo Glide FL (Street)
- 1958-1964 Harley-Davidson FLH Duo-Glide (Street)
- 1965-1969, 1978-1980 Harley-Davidson 1200 Electra Glide FLH (Street)
- 1965-1980 Harley-Davidson Electra Glide FL (Street)
- 1970-1978, 1980-1984 Harley-Davidson FLH Electra Glide (Street)
- 1971-1978 Harley-Davidson FX Super Glide (Street)
- 1974-1978 Harley-Davidson FXE Super Glide (Street)
- 1977-1978, 1980-1982 Harley-Davidson FXS Low Rider (Street)
- 1979-1980 Harley-Davidson 1200 Fat Bob FXEF (Street)
- 1979 Harley-Davidson 1200 Low Rider FXS (Street)
- 1979-1980 Harley-Davidson 1200 Super Glide FXE (Street)
- 1979 Harley-Davidson Electra Glide FLH (Street)
- 1979-1980 Harley-Davidson Fat Bob FXEF (Street)
- 1979 Harley-Davidson Low Rider FXS (Street)
- 1979-1980 Harley-Davidson Super Glide 80 FXE (Street)
- 1980-1982 Harley-Davidson FLHS Electra Glide Sport (Street)
- 1980-1982 Harley-Davidson FXB Sturgis (Street)
- 1980-1984 Harley-Davidson FXWG Wide Glide (Street)
- 1981-1982 Harley-Davidson Electra Glide Classic FLH (Street)
- 1981 Harley-Davidson Electra Glide Heritage FLH (Street)
- 1981 Harley-Davidson FXEF Fat Bob (Street)
- 1983 Harley-Davidson Electra Glide Standard FLHT (Street)
- 1983 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1983 Harley-Davidson FXDG Disc Glide (Street)
- 1983-1984 Harley-Davidson FXSB Low Rider - Belt (Street)
- 1984 Harley-Davidson FLHX Electra Glide Special (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 17-1/4" |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Saddlegel / Foam |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Explorer |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |