
Tailwhip Seat - Track Pleat - Black '18-'23
Highlights
- Taking the Kickflip one step further
- Whipped-up tail increases passenger comfort and style
- Molded Marathon Foam
- BikerTec custom cover
- Highly detailed powder-coated steel carpeted base
- Family owned and operated
- Made in the USA
+ Fitment
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Pleated / Track Pleat Stitch |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Material | BikerTec |
| Model | Tailwhip |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |