
Kickflip Seat - Track Pleat - Black '18-'23
Highlights
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Featuring LePera's molded Marathon Foam for maximum stability and comfort
- Handcrafted with LePera's iconic attention to detail
- Top-grade black vinyl cover
- Made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Decoration | Track Pleat Stitch / Basketweave / Pleated |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Material | Vinyl / Foam / BikerTec |
| Model | Kickflip |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |