
Camshaft - Gear Drive - Reaper(R) 543 Series - Twin Cam '07-'17 | Dyna '06
Highlights
- Offers more power than the 525 cams without sacrificing low end torque
- Extremely smooth cam lobe layout maintains quiet valve train and produces the smoothest cruise power band available
- Excellent bolt-in camshaft for stock to mid 96" and 103" engines and works well in 88" and 96" engines
- Cam is easy starting, increases throttle response and fuel mileage
- Responds well to increased compression ratio, performance exhaust and a high-flow air cleaner
- 1900-6000 RPM power range
- Made in the USA
Notes
- Performance valve springs are required on '99-'04 engines and performance pushrods and lifters are recommended but not required.
+ Fitment
- 2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2007-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHRS Road King Custom (Street)
- 2007-2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2007-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2007-2016 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy (Street)
- 2007-2017 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic (Street)
- 2007-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom (Street)
- 2007-2009, 2014-2017 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 2007-2008, 2010-2017 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FXST Softail Standard (Street)
- 2007-2009 Harley-Davidson FXSTB Night Train (Street)
- 2007-2010 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom (Street)
- 2007 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce (Street)
- 2008-2011 Harley-Davidson FLSTSB Cross Bones (Street)
- 2008-2009 Harley-Davidson FXCW Rocker (Street)
- 2008-2011 Harley-Davidson FXCWC Rocker C (Street)
- 2008-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob (Street)
- 2009-2016 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010-2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike (Street)
- 2010-2016 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo (Street)
- 2011-2013, 2016 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FXS Blackline (Street)
- 2012-2016 Harley-Davidson FLD Switchback (Street)
- 2012-2017 Harley-Davidson FLS Softail Slim (Street)
- 2013-2017 Harley-Davidson FXSB Breakout (Street)
- 2014-2016 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLRT Freewheeler (Street)
- 2015 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FLSS Softail Slim S (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FLSTFBS Fat Boy S (Street)
- 2016-2017 Harley-Davidson FXDLS Low Rider S (Street)
Specs
| Application | Intake / Exhaust |
|---|---|
| Exhaust Close | 12° |
| Exhaust Duration | 248° |
| Exhaust Lift | 0.553" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.140" |
| Exhaust Lobe Centerline | 112° |
| Exhaust Open | 56° |
| Grind | 543 Series |
| Intake Close | 43° |
| Intake Duration | 238° |
| Intake Lift | 0.543" |
| Intake Lift at TDC | 0.160" |
| Intake Lobe Centerline | 104° |
| Intake Open | 15° |
| Model | Reaper |
| Product Name | Camshaft |
| Riding Style | Street |
| Type | Gear |
| Units | Pair |
Notes: LIFT 553,LIFT TDC .140 25PJL