
Camchest - Race Series(R) - Reaper 592 - Twin Cooled - M8
+ Fitment
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2017-2022 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide (Street)
- 2020-2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
Specs
| Application | Intake / Exhaust |
|---|---|
| Exhaust Close | 16° |
| Exhaust Duration | 264° |
| Exhaust Lift | 0.592" |
| Exhaust Lift at TDC | 0.146" |
| Exhaust Lobe Centerline | 116° |
| Exhaust Open | 68° |
| Features | Twin Cooled |
| Grind | 592 Series |
| Intake Close | 34° |
| Intake Duration | 234° |
| Intake Lift | 0.578" |
| Intake Lift at TDC | 0.182" |
| Intake Lobe Centerline | 97° |
| Intake Open | 20° |
| Model | Race Series® |
| Product Name | Camchest Kit |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Units | Kit |