
Highlights
- The classic Step Up rider position you’ve come to know and love, accompanied by a passenger section designed with comfort in mind
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension
- Installs easily with all necessary mounting hardware and instructions
- High lumbar keeps rider locked into the seat
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 1997-2007 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP (Street)
- 1997, 2000-2006 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 1997-2007 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 1997-2005, 2007 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson FLHTCI Electra Glide Classic (Street)
- 1997, 2007 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1997-2006 Harley-Davidson FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic FLHTCU (Street)
- 1998-2007 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLTRI Road Glide (Street)
- 1998-1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2000-2002 Harley-Davidson Electra Glide Standard EFI FLHTI (Street)
- 2000 Harley-Davidson FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide (Street)
- 2001 Harley-Davidson FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 (Street)
- 2003-2006 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard (Street)
- 2004 Harley-Davidson FLHTCSE Screamin Eagle Electra Glide (Street)
- 2005 Harley-Davidson FLHTCSE2 Screamin Eagle Electra Glide 2 (Street)
- 2006 Harley-Davidson Electra Glide Classic FLHTC (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHTCUSE Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2007 Harley-Davidson FLHTCUSE2 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 18" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | GelCore™ / Ultra-Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 33-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |