
Highlights
- Low profile and contoured for comfort
- GelCore(TM) technology inside (driver) reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort
- The streamlined design is optimized for performance riding and aids the rider's reach to the ground
- GelCore(TM) technology reduces road impacts and engine vibration by up to 50%
- Combines GelCore(TM) and Ultra-Foam to create a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam and enhances the seat's durability
- Featuring whisper Saddlehyde
- Includes mounting hardware
- Made in the USA
+ Fitment
- 2023 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP (Street)
- 2024-2025 Harley-Davidson Road King Police FLHP (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 117 (Street)
- 2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra (Street)
- 2025 Harley-Davidson Road Glide Custom FLTRX (Street)
- 2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 14-1/4" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Pro Series |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |