
Step-Up Seat - Front Lattice Stitch - Black - Dyna
Highlights
- Ultra-Foam's unique molding process creates an element-resistant, self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort
- Blends rider and passenger comfort with the ergonomics required to keep the rider locked in place and in control of the bike
- Combines a GelCore(TM) interior with Ultra-Foam that creates a perfect balance of rigidity and user compliance
- All mounting hardware and instructions are included for easy installation
- High lumbar keeps the rider locked into the seat
- Whisper-grain SaddleHyde(TM) cover
- Made in the USA
+ Fitment
- 1996-2003 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide (Street)
- 1996-2003 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider (Street)
- 1996-2000 Harley-Davidson FXDS-Conv Dyna Convertible (Street)
- 1999-2003 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport (Street)
- 2001-2003 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Driver Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Features | Standard |
| Fill Material | GelCore™ / Ultra-Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |