
Roadsofa(TM) Seat - with Backrest - Full Lattice Stitch - Heated - '99-'07 FLH
Highlights
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- Seat features a combination of progressive density foam and GelCore(TM) inserts for superior driver and passenger comfort
- Passenger pillion area has received special attention for comfort and to allow a clear view of the road ahead
- Seat has a perforated, ventilated leather cover for the ultimate in luxurious comfort, feel and looks
- Two-level heat adjustment that connect easily to bike’s electrical system
- Independently controlled heating elements for rider and passenger
- Seat’s styling and function is unaffected by switches or wiring
- Brightly colored LEDs indicate level of heat
- Protective rain cover included
- Made in the USA
+ Fitment
- 1997-2007 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 1997, 2000-2001 Harley-Davidson FLHRI Road King (Street)
- 1998-2006 Harley-Davidson FLHRCI Road King Classic (Street)
- 1998-1999 Harley-Davidson Road King EFI FLHR (Street)
- 2006-2007 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2006 Harley-Davidson FLHXI Street Glide (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Cover Material | Saddlehyde™ / Leather |
| Decoration | Full Lattice Stitch |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Features | Includes Backrest / Heated |
| Fill Material | Foam / GelCore™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |