
Highlights
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- SaddleGel(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Can be purchased with or without Drivers Backrest which folds forward and has independent adjustments for fore-aft position, height, and angle
- Matching passenger backrest (sold separately) completes the custom look
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2018-2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107 (Street)
- 2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107 (Street)
- 2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114 (Street)
- 2022-2023 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117 (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam / Saddlegel |
| Material | Leather / Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Rear Seat Width | 11" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |