
Highlights
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Saddlemen's premier touring seat family, engineered and styled to add superb comfort and quality to a Harley-Davidson Trike model
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, weather-resistance and no-maintenance good looks
- Specially designed seat pan mates perfectly with the shape of the Trike chassis and does not interfere with the passenger grab rail
- Extra plush saddle as compared to a standard Road Sofa so it’s well suited for the extra seat time a Trike rider experiences
- Features a combination of progressive-density foam and GelCore(TM) inserts for superior driver and passenger comfort
- SaddleGel(TM) in front and rear increases comfort for both driver and passenger
- Seat's styling and function is unaffected by switches or wiring
- Made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2009-2023 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Foam / GelCore™ / Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 31" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 15" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |