
Highlights
- Contrasting carbon-fiber weave
- SaddleGel(TM) in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined tapered front improves the rider's reach to the ground
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Ventilated soft upholstery seating leather provides the most luxurious look and ride
- Can be purchased with or without driver backrest which folds forward and has independent adjustments for position, height, and angle
- 5-1/2" (13.97 cm) lumbar support
- Designed and made in the USA
+ Fitment
- 2023-2024 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited (Street)
- 2023-2024 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2024 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 14" |
| Features | Includes Backrest / Includes Rain Cover |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |