
Pro Tour Seat - Black - FL '08-'20
Highlights
- Supple SaddleHyde(TM) offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Wide, low-profile supportive bucket front seat; slim, contoured rear seat
- Features SaddleGel(TM) in driver's portion
- Made in the U.S.A.
+ Fitment
- 2008-2020 Harley-Davidson FLHR Road King (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHRSE4 Screamin Eagle Road King (Street)
- 2008-2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard (Street)
- 2008-2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic (Street)
- 2008-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic (Street)
- 2008 Harley-Davidson FLHTCUSE3 Screamin Eagle Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2008-2020 Harley-Davidson FLHX Street Glide (Street)
- 2008-2010, 2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide (Street)
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2010-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited (Street)
- 2010, 2015-2020 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide (Street)
- 2011-2013, 2016-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra (Street)
- 2011, 2015-2016 Harley-Davidson FLTRUSE CVO Road Glide Ultra (Street)
- 2011-2013 Harley-Davidson FLTRX Road Glide Custom (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide (Street)
- 2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide (Street)
- 2012, 2018-2020 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King (Street)
- 2013 Harley-Davidson FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom (Street)
- 2014-2020 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited (Street)
- 2014-2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special (Street)
- 2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low (Street)
- 2015-2020 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited (Street)
- 2015-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low (Street)
- 2015, 2017-2020 Harley-Davidson FLTRX Road Glide (Street)
- 2015-2020 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special (Street)
- 2017-2020 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special (Street)
Specs
| Base Color | Black |
|---|---|
| Cover Material | Saddlehydeâ„¢ |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 17-3/4" |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Pro Tour |
| Overall Seat Length | 29-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 8" |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |